✅Tallinn GreenTech Week 2023 - zaproszenie na bezpłatną wizytę studyjną 14 - 17 listopada br. (17.07.23)

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w bezpłatnej wizycie studyjnej, która odbędzie się w dniach 14 - 17 listopada 2023 w Tallinnie (Estonia). Celem wyjazdu jest udział w Tallinn Greentech Week 2023. W programie wydarzenia m.in. wizytacja fabryki biometanu, zwiedzanie wystawy NEXPO Dotyk Przyszłości oraz obecność na Green Governance Conference.

Program wizyty

Szczegółowe informacje na temat wyjazdu oraz harmonogram zaplanowanych wizyt i spotkań znajduje się w poniższym pliku:

Program i harmonogram wizyty studyjnej (.docx)

Konferencja Green Governance Conference oraz wizyta na NEXPO Dotyk Przyszłości będą tłumaczone na język polski.

Bezpłatne uczestnictwo

Nabór w ramach planowanej wizyty trwa w dniach 17 lipca - 4 sierpnia br. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod tym adresem.  Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo w wizycie jest bezpłatne.

WAŻNE: w przypadku zapisów więcej niż jednej osoby z danej JST, dodatkowe osoby zostaną przyjęte pod warunkiem dostępności miejsc.

Osoby przyjęte na wyjazd, poza zgłoszeniami na wizytę studyjną, będą zobligowane do samodzielnej rejestracji na poszczególne wydarzenia, zaproponowane przez organizatorów Tallinn Greentech Week 2023 (strona wydarzenia).

Możliwość udziału

W wizytach mogą wziąć udział pracownicy członków zwyczajnych stowarzyszenia oraz instytucji im podległych. Lista gmin znajduje się na tej stronie. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogą wziąć udział w wizycie pod warunkiem, że ich wynagrodzenie nie jest w żadnym stopniu finansowane ze środków unijnych.

Kontakt

Osoba do kontaktu: p. Joanna Zielińska-Bułatek, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 602 110 836.


 

✅Przypominamy: już w przyszłym miesiącu Targi Spożywcze Taste of Tavola 2023 [od 24 do 27 września 2023] (11.08.23)

W dniach od 24 do 27 września 2023 r. w miejscowości Kortrijk (w Belgii) odbędą się targi spożywcze Taste of Tavola. Taste of Tavola dla profesjonalistów z branży fine food są spin-offem międzynarodowych targów Tavola i tym samym są przedsmakiem 21 edycji Tavola w marcu 2024 roku. Taste of Tavola odbywają się równolegle z targami masarskimi Meat Expo oraz targami  piekarniczymi Broodway. Taste  of Tavola skupia się głównie na belgijskich nabywcach ze sklepów detalicznych, hurtowych, specjalistycznych i gastronomicznych, którzy tradycyjnie odwiedzają Tavolę. W przeciwieństwie do Tavoli, hala 5 będzie wyposażona w jednolite stoiska o powierzchni 6m², 16m² i 32m² w atrakcyjnej scenerii.

Same targi Tavola odbędą się w marcu 2024 roku. Przypomnijmy, iż Tavola to targi jak żadne inne. Od 1982 roku Tavola wyróżnia się specjalizacją w niszy żywności i napojów wysokiej jakości. Potężni liderzy rynku i rzemieślnicy oferują szeroki wybór wyśmienitych dań i smacznych produktów wysokiej jakości. Targi Tavola są za każdym razem ważnym wydarzeniem dla społeczności handlu detalicznego żywnością, sklepów specjalistycznych i organizacji cateringowych.

To ciekawe wydarzenia dla zagranicznych producentów żywności i napojów, aby zaprezentować  na belgijskim  rynku swoje wysokiej jakości produkty spożywcze. Jest to okazja dla  zagranicznych nabywców, aby odkryć  intersujące potrawy dla smakoszy. Trzeba zaznaczyć, iż Belgia jest krajem często używanym przez zagranicznych producentów artykułów spożywczych jako rynek testowy do wprowadzenia tych produktów w Europie. Dzieje się tak dlatego, iż jest to mały kraj, w którym obecne są wszystkie kultury europejskie. Belgowie są również gotowi zapłacić więcej za wysokiej jakości produkty.

Kiedy Taste of Tavola?

Niedziela 24 września 2023: 10:00 – 18:00
Poniedziałek 25 września  2023: 10:00 – 18:00
Wtorek 26 września 2023 r .: 10: 00-18: 00
Środa 27 września 2023r 10:00-18:00

Gdzie ?

Kortrijk XPO: położony przy autostradzie E17 Antwerpia-Gandawa-Kortrijk-Lille .  Jest bardzo łatwo dostępny i znajduje się : godzinę od Brukseli (80 km), 2 i pół godziny z Paryża, 2 i pół godziny z Amsterdamu, 3 godziny z Kolonii  (260 km).

Bilet parkingowy :5 Euro

Wstęp tylko dla profesjonalistów. Jeżeli nastąpi wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej, wstęp będzie darmowy.

Aby uczestniczyć jako wystawca skontaktuj się z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza oraz Biuro Regionalne Województwa Kujawsko-Pomorskiego służą pomocą dla zainteresowanych przedsiębiorców z Województwa w kontaktach z organizatorami targów na miejscu.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji

https://www.taste-of-tavola.be/


 

Europejskie granty dla innowatorów w zakresie aplikacji XR

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE pragnie zwrócić Państwa uwagę na konkurs dla stron trzecich/ FSTP Open Call #1 uruchomiony przez europejski projekt XR2Learn. Konkurs dotyczy tworzenia aplikacji XR.

Informacja o  konkursie

Projekt XR2Learn przeznaczy łączny budżet w wysokości 4,2 mln euro  na rozwój biznesu i wsparcie techniczne w ramach dwóch otwartych konkursów (2 Open calls), które skupiają się na dostarczaniu aplikacji XR (rozszerzonej rzeczywistości) zorientowanych na człowieku. Celem pierwszego konkursu (Open call #1) jest dostarczenie innowacyjnych  aplikacji XR, które będą miały zastosowanie w branży produkcyjnej.

Kto może brać udział w konkursie?

Wniosek może złożyć pojedyncze MŚP lub małe konsorcjum, składające się z maksymalnie 3 członków. Istotne jest, aby koordynatorem/liderem projektu (jeśli projekt będzie składany przez konsorcjum), było MŚP specjalizujące się szczególnie w zastosowaniach XR.  Członkami konsorcjum mogą  być również  podmioty typu:  uczelnia, ośrodek badawczy lub partner przemysłowy. Uczestnicy konsorcjum powinni spełniać kryteria kwalifikowalności  do konkursów w programie Horyzont Europa, zgodnie z kryteriami i wytycznymi programu. Do konkursu może aplikować start-up pod warunkiem, że spełni kryterium zdolności finansowej.

Wybrani kandydaci otrzymają:

  • Od 150,000 euro do 300,000 euro na podprojekt (bez kapitału własnego);
  • Opracowanie biznesplanu oraz wsparcie w zakresie gotowości inwestycyjnej;
  • Udział w wydarzeniach  o charakterze matchmakingu z sektorem edukacyjnym;
  • Szkolenia technologiczne i wsparcie w zakresie technologii, aplikacji i otwartych standardów XR, takich jak OpenXR i WebXR.

Termin składania wniosków:

Aplikacje można składać  do 29 września 2023 r., godz. 17:00 CEST na platformie F6S.

O europejskim projekcie XR2LEARN

Projekt XR2LEARN wprowadza innowacyjne wykorzystanie technologii XR w edukacji i szkoleniach.

Główne cele projektu:

  • włączyć wszystkich zaangażowanych interesariuszy do społeczności XR2LEARN;
  • uczynić platformę XR2LEARN unikalnym punktem wejścia do XR w zastosowaniach edukacyjnych;
  • zapewnić holistyczną ofertę obejmującą zarówno usługi wsparcia technicznego, jak i biznesowego;
  • przyciągnąć najlepsze z najlepszych MŚP, spółki o średniej kapitalizacji, uniwersytety, instytucje akademickie i organizacje zdolne do opracowywania innowacyjnych aplikacji XR;
  • organizować działania mające na celu upowszechnianie technologii i pomysłów w utworzonej społeczności XR/edukacyjnej.

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie, zapraszamy tu.

Przydatne linki:

Więcej informacji o konkursie: https://xr2learn.eu/open-call-1/
Aplikuj przez: https://www.f6s.com/xr2learn-open-call-1/apply
F6S support team:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Online Q&A: https://www.f6s.com/xr2learn/

Źródło

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

ALDA Europe - zaproszenie na wydarzenia międzynarodowe (13.09.23)

Stowarzyszenie ALDA (European Association for Local Democracy), działające na rzecz promocji dobrego zarządzania na poziomie lokalnym i udziału obywateli w życiu Unii Europejskiej, zaprasza na dwa wydarzenia o charakterze międzynarodowym:

• Droga do europejskich wyborów w 2024 r. (Road to the 2024 European elections) [26-29 września, Strasburg, Francja].

Celem wydarzenia jest wzmocnienie fundamentów europejskich zasad i wartości, w tym demokracji i aktywnego obywatelstwa, ze szczególnym naciskiem na poziom lokalny. 

Więcej informacji: https://www.alda-europe.eu/library/road-to-the-2024-elections/

• Międzynarodowa Akademia Pokoju 2023 (PAVE International Peace Academy) [22-28 października, Zagrzeb, Chorwacja].

Celem spotkania jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności, wiedzę i narzędzia, niezbędne do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i propagowania kultury pokoju w lokalnych społecznościach.

Więcej informacji: https://www.alda-europe.eu/library/pave-project-international-peace-academy-call/

Źródło: https://www.alda-europe.eu


 

Wielka Brytania stowarzyszona z programami Horyzont Europa i Copernicus (13.09.23)

Komisja Europejska i Wielka Brytania osiągnęły 7 września 2023 r. porozumienie polityczne w sprawie udziału Wielkiej Brytanii w programach UE: Horyzont Europa oraz Copernicus – wiodącym na świecie unijnym programie obserwacji Ziemi.

To uzgodnione rozwiązanie jest następstwem intensywnych negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią i ma być korzystne dla obu stron. Umożliwi ono UE i Wielkiej Brytanii pogłębienie relacji w zakresie badań, innowacji i przestrzeni kosmicznej, łącząc tym samym społeczności badawcze we wszystkich państwach będących częścią tego porozumienia.

Szacuje się, że Wielka Brytania za uczestnictwo w programach Horyzont Europa, jak i w komponencie Copernicus programu kosmicznego, będzie co roku wnosiła do wspólnotowego budżetu prawie 2,6 miliarda euro.

Co oznacza stowarzyszenie Wielkiej Brytanii z Horyzontem Europa i Copernicus?

Począwszy od 1 stycznia 2024 r. badacze i organizacje z Wielkiej Brytanii będą mogli uczestniczyć w programie Horyzont Europa na równych prawach ze swoimi odpowiednikami w państwach członkowskich UE i będą mieli dostęp do finansowania w ramach programu Horyzont Europa. Wzmocni to możliwość Wielkiej Brytanii bycia częścią światowej sieci badaczy i innowatorów, których celem jest stawienie czoła globalnym wyzwaniom w zakresie klimatu, energii, mobilności, technologii cyfrowych, przemysłu i przestrzeni kosmicznej, zdrowia i nie tylko.

Stowarzyszenie na rzecz programu Copernicus umożliwi Wielkiej Brytanii wniesienie wkładu w strategicznie ważny program kosmiczny dzięki najnowocześniejszym możliwościom monitorowania Ziemi i dostępu do jej usług. Program Copernicus wnosi istotny wkład w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu i zerowej emisji netto.

Wielka Brytania będzie miała również dostęp do usług w ramach programu obserwacji i śledzenia przestrzeni kosmicznej, będącego elementem szerszego programu kosmicznego UE.

Następne kroki

Aktualne porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Radę UE, zanim zostanie formalnie przyjęte przez Specjalną Komisję UE–Wielka Brytania ds. Uczestnictwa w programach unijnych.

Więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej:

Wspólne oświadczenie Komisji Europejskiej i rządu brytyjskiego

Lista pytań i odpowiedzi (Q&A)

Źródło

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Tallinn GreenTech Week 2023 - zaproszenie na bezpłatną wizytę studyjną 14 - 17 listopada br.