Komisja publikuje sprawozdanie na temat praw własności intelektualnej w krajach trzecich (23.05.23)

Komisja Europejska opublikowała  swoje dwuletnie sprawozdanie na temat ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej (IPR) w krajach trzecich.
W sprawozdaniu dotyczącym krajów trzecich określono tak zwane „państwa priorytetowe”, w których stan ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej jest źródłem poważnych obaw.

W oparciu o te ustalenia Komisja skoncentruje swoje wysiłki i zasoby na konkretnych obszarach zainteresowania w tych krajach, mając na celu poprawę ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej na całym świecie. Jak wynika z najnowszego raportu, Chiny pozostają krajem priorytetowym dla UE, podczas gdy Indie i Turcja pozostają krajami priorytetowymi numer dwa. Argentyna, Brazylia, Ekwador, Indonezja, Malezja, Nigeria, Arabia Saudyjska i Tajlandia pozostają krajami priorytetowymi numer trzy.

Sprawozdanie umożliwi również posiadaczom praw, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, uświadomienie sobie potencjalnych zagrożeń dla ich własności intelektualnej podczas prowadzenia działalności gospodarczej w krajach priorytetowych. Jest to również przydatne źródło informacji dla organów w krajach trzecich.

Sprawozdanie z krajów trzecich jest częścią wysiłków Komisji Europejskiej na rzecz wzmocnienia ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej w krajach trzecich. Opiera się na ukierunkowanych konsultacjach, a także na innych źródłach wymienionych w raporcie.

Nielegalny handel podróbkami nadal stanowi poważne zagrożenie dla nowoczesnych, otwartych i zglobalizowanych gospodarek. Według wspólnego badania przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Biuro Unii Europejskiej ds. Intelektualizacji (EUIPO) na temat światowego handlu podróbkami (czerwiec 2021 r.), podrabiane i pirackie towary stanowiły do 2,5% światowego handlu w 2019 r. i do 119 mld euro, czyli 5,8% unijnego importu.

Poza tymi wyzwaniami w sprawozdaniu wskazano również braki związane z: wymuszonym transferem technologii; niskim poziomem ochrony tajemnic handlowych; zaległości w rejestracji patentów i znaków towarowych; restrykcyjne kryteria zdolności patentowej; obawy dotyczące danych regulacyjnych; nieefektywne zbiorowe zarządzanie prawami; oraz braki w zakresie ochrony odmian roślin i oznaczeń geograficznych.

Więcej informacji

Sprawozdanie w sprawie ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej (PWI) w krajach trzecich

Źródło

Komisja Europejska / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Regionalne Doliny Innowacji – startują nabory (22.05.23)

Komisja Europejska ogłosiła właśnie pierwsze zaproszenia do składania wniosków w ramach inicjatywy pn. Regionalne Doliny Innowacji (Regional Innovation Valleys - RIV).

Czym są RIV?

Regionalne Doliny Innowacji (RIV) są bardzo ważną inicjatywą w ramach Nowego europejskiego planu na rzecz innowacji, która ma na celu lepsze wykorzystanie innowacji w dziedzinie zaawansowanych technologii na terytoriach UE. Komisja Europejska stara się za jej pośrednictwem znaleźć rozwiązania dla problemu przepaści innowacyjnej w regionach o słabszym rozwoju.
Inicjatywa ma na celu wybranie 100 regionów zainteresowanych wzmocnieniem inwestycji i polityki w zakresie badań naukowych i innowacji na poziomie regionalnym. Będzie to również doskonała możliwość  do nawiązania współpracy w zakresie realizacji ponadregionalnych projektów, w tym w dziedzinie zaawansowanych technologii, które są powiązane z kluczowymi priorytetami UE.

25 maja – spotkanie informacyjne

25 maja br. zaplanowana została sesja informacyjna na temat dwóch zbliżających się naborów wniosków w Regionalnych Dolinach Innowacji (RIV), tj. w ramach europejskiego ekosystemu innowacji (EIE) programu „Horyzont Europa” oraz Instrumentu Międzyregionalnych Inwestycji Innowacyjnych (I3) .

Więcej informacji, program spotkania oraz rejestracja znajdują się na stronie www.

Źródło: Komisja Europejska / ERRIN / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli / EISMEA


 

Spotkanie lokalnych przedsiębiorców z przedstawicielami ambasad państw Azji Centralnej i Wschodniej - 19 maja br. (22.05.23)

19 maja o godzinie 12.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyło się spotkanie z przedstawicielami państw Azji Centralnej i Wschodniej, podczas którego zaprezentowane zostały ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych krajów kontynentu azjatyckiego.

Współpraca z Azją Centralną i Wschodnią

Wydarzenie pn. „Spotkanie radców handlowych ambasad krajów Azji z przedsiębiorcami z terenu województwa kujawsko – pomorskiego – ścieżki i możliwości międzynarodowej współpracy handlowej” poświęcone było perspektywom współpracy gospodarczej regionalnych przedsiębiorców z firmami z Kazachstanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Mongolii, Chin i Indii.

Przebieg wydarzenia

Podczas spotkania przedstawiciele Departamentu Współpracy Zagranicznej i Promocji Gospodarczej oraz Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z delegatami i radcami handlowymi ambasad krajów azjatyckich, a także przybyłymi ze wschodu przedstawicielami firm, prezentowali przybyłym przedsiębiorcom z regionu możliwości inwestowania i współpracy ekonomicznej. Wydarzenie zakończone zostało giełdą kooperacyjną, w ramach której odbyło się 16 spotkań formuły B2B.

X Kongres Azjatycki

Spotkanie z przedsiębiorcami oraz giełda kooperacyjna zrealizowana została w ramach trwającego w dniach 17-19 maja w Toruniu X Kongresu Azjatyckiego. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.


 

Program EIT Food TeamUp łączy innowatorów z biznesmenami (22.05.23)

Masz technologię, która może zmienić system żywnościowy, ale potrzebujesz kogoś, kto poprowadzi biznesową stronę rozwoju startupu? A może masz umiejętności i doświadczenie potrzebne do zbudowania udanego startupu rolno-spożywczego? Zgłoś się do programu TeamUp, który łączy innowacyjnych technologów z przedsiębiorczymi biznesmenami i wspiera ich na drodze do współtworzenia prawdziwie wpływowych przedsięwzięć rolno-spożywczych. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 czerwca 2023.

TeamUp to 6-miesięczny program sponsorowany przez EIT Food – wiodącą europejską inicjatywę w zakresie innowacji w branży spożywczej. TeamUp ma na celu łączenie czołowych technologów z przedsiębiorczymi profesjonalistami biznesowymi, zapewniając im narzędzia i wsparcie potrzebne do współtworzenia wpływowych przedsięwzięć rolno-spożywczych.

W ramach TeamUP EIT Food poszukuje osób, które posiadają innowacyjną technologię rolno-spożywczą lub posiadają umiejętności i doświadczenie potrzebne do zbudowania udanego startupu rolno-spożywczego.

Program TeamUp składa się z czterech faz:

  1. Rekrutacja: Aplikuj jako technolog, startup na wczesnym etapie lub profesjonalista biznesowy.
  2. Matchmaking: EIT Food ułatwi proces znalezienia idealnego współzałożyciela.
  3. Eksploracja: W tej 3-miesięcznej fazie zespoły otrzymują szkolenia, coaching i wsparcie ekspertów, a także stypendium w wysokości 2000 euro na zespół w celu opracowania propozycji wartości i modelu biznesowego.
  4. Ukończenie Programu: Zespoły prezentują swoje doświadczenia i plany na przyszłość, przy czym najbardziej obiecujące zespoły otrzymują dofinansowanie z EIT Food (do 40 000 euro).

Aplikacje można składać do 2 czerwca 2023 r.

Więcej informacji

Rejestracja

Źródło

Krajowy Punkt Kontaktowy / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Agribex 2023, Międzynarodowa Wystawa Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich, Ogrodów i Zielonych Przestrzeni: 6-10 grudnia 2023 (18.05.23)

Agribex, Międzynarodowa Wystawa Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich, Ogrodów i Zielonych Przestrzeni, najważniejsze targi branżowe w krajach Beneluksu, ewoluowała przez lata, stając się wyjątkowym wydarzeniem, na którym spotykają się rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele przemysłu, władze, badacze i publiczność. Kolejna edycja tych targów rolniczych odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2023 r. ponownie na terenie Brussels Expo w Heysel.

W roku 2019 targi przyciągnęły  ponad 100 000 zwiedzających. Według organizatorów frekwencja podąża za spadkiem liczby gospodarstw, która spada średnio o 2,5% rocznie. „W 2017 roku w Belgii było nadal blisko 36 000 aktywnych gospodarstw” – powiedział Stefaan Forret, prezes programu. „Jest ich dziś około 1800 mniej”. Podkreśla, że ​​frekwencja nie jest głównym celem pokazu, a zamiast tego podkreśla wartość dodaną, jaką może przynieść rolnikom.

Edycja Agribex 2023 zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Dzień dla Profesjonalistów skierowany będzie do kontrahentów i dealerów, a podczas Dnia Kobiet to kobiety w rolnictwie będą w centrum uwagi.

Obecne będą również tradycyjne wyspy tematyczne. Dla dealerów będzie to Warsztat na żywo. W przypadku hodowli zwierząt Agribex chce być platformą dla firm, które proponują techniki redukcji azotu.

W tym roku promowane będą jeszcze dwa nowe  tematy. Oprócz Warsztatów na żywo, we współpracy z regionalnymi organizacjami zatrudnienia organizowany jest również happening pracy, aby stymulować zarówno szkolenie mechaników rolniczych, jak i ustanowić bezpośredni związek między osobami poszukującymi pracy a dostępnymi wakatami w sektorze.

Kiedy?

6-10 grudzień 2023

Gdzie?

Brussels Expo

Więcej informacji

https://www.agribex.be/en

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza oraz Biuro Regionalne Województwa Kujawsko-Pomorskiego służą pomocą dla zainteresowanych przedsiębiorców z Województwa w kontaktach z organizatorami targów na miejscu.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Brak nadchodzących wydarzeń.