Poprawa ochrony przyrody i bioróżnorodności w Unii Europejskiej

 

 

 

 

Komisja Europejska przyjęła nowy plan działania w celu poprawy ochrony przyrody i bioróżnorodności w UE z korzyścią dla obywateli i gospodarki.
Plan ten obejmuje 15 działań, które zostaną zrealizowane do 2019 roku i ma pozwolić na szybką poprawę wdrażania dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej – najważniejszych unijnych inicjatyw w zakresie polityki ochrony przyrody. W dyrektywach ustanowiono największą na świecie skoordynowaną sieć obszarów chronionych, charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną – sieć Natura 2000.  Obejmuje ona ponad 18 proc. obszarów lądowych i 6 proc. obszarów morskich Unii Europejskiej. Wspomniane same tylko obszary chronione zapewniają około 1,7–2,5 proc. unijnego PKB dzięki usługom ekosystemowym, takim jak magazynowanie węgla, oczyszczanie wody, zapylanie roślin i turystyka. Przyjęty dziś plan ma poprawić zarządzanie tymi obszarami, powiązać w większym stopniu ochronę przyrody z działaniami społeczno-gospodarczymi oraz umożliwić podjęcie dyskusji z organami krajowymi, zainteresowanymi podmiotami i młodymi ludźmi.
15 działań, które zostaną zrealizowane do 2019 r., koncertuje się wokół 4 obszarów priorytetowych:
Ulepszenie wytycznych oraz poprawa wiedzy i zapewnienie większej spójności z szerszymi celami społeczno-gospodarczymi
•    Komisja pomoże państwom członkowskim w skutecznym wdrażaniu prawodawstwa i czerpaniu korzyści gospodarczych. Będzie aktualizować, opracowywać i aktywnie propagować wytyczne dotyczące procedur wydawania pozwoleń, ochrony gatunków i zarządzania nimi, a także wytyczne sektorowe dotyczące ważnych tematów, takich jak energia wiatrowa, energia hydroelektryczna oraz akwakultura. Zapewni również nowe wskazówki dotyczące uwzględniania usług ekosystemowych w procesie decyzyjnym.
•    Zapewni też publiczny dostęp online do danych koniecznych do wdrożenia dyrektyw (np. obrazowanie satelitarne z programu Copernicus).
Budowanie zaangażowania politycznego i wzmocnienie zgodności
•    Zapewnienie jasnych uregulowań i wskazówek zainteresowanym podmiotom poprawi sytuację w zakresie przestrzegania przepisów. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie we wprowadzaniu koniecznych środków ochronnych na wszystkich obszarach.
•    Komisja Europejska będzie współpracować z władzami krajowymi i regionalnymi, właścicielami gruntów i innymi zainteresowanymi podmiotami, dążąc do poprawy wdrażania przepisów i rozwiązania istniejących problemów.
Zwiększenie inwestycji w sieci Natura 2000 oraz lepsze wykorzystanie unijnych funduszy
•    Propozycja zwiększenia o 10 proc. budżetu programu LIFE z przeznaczeniem na projekty wspierające ochronę przyrody i różnorodność biologiczną w ramach ogólnej puli środków budżetowych programu LIFE.
•    Stymulowanie inwestycji sektora prywatnego w projekty środowiskowe za pomocą mechanizmu finansowego na rzecz kapitału naturalnego – partnerstwa Komisji i Europejskiego Banku Inwestycyjnego mającego zapewnić ukierunkowane pożyczki i inwestycje.
•    Wspieranie synergii z finansowaniem ze środków wspólnej polityki rolnej, w tym Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,  usługami dla rolników oraz Europejskim partnerstwem innowacyjnym na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.
•    Zapewnienie wytycznych i wsparcia rozwoju zielonej infrastruktury w celu lepszego połączenia obszarów sieci Natura 2000; oraz wspieranie rozwiązań opartych na przyrodzie za pośrednictwem polityki UE w dziedzinie badań i innowacji, a także za pomocą środków z programu „Horyzont 2020”.
Lepsza komunikacja i działania informacyjne, angażowanie obywateli, zainteresowanych stron i społeczności
•    Wspieranie wymiany wiedzy między władzami lokalnymi i regionalnymi poprzez wspólną platformę z Komitetem Regionów.
•    Zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska naturalnego dzięki inicjatywom takim jak Europejski Korpus Solidarności i całkowite wykorzystanie kwoty 3,3 mln euro przeznaczonej na delegowanie wolontariuszy do działań wspierających ochronę obszarów sieci Natura 2000; wspieranie za pomocą unijnych środków finansowych możliwości młodych ludzi w zakresie transgranicznego wolontariatu i doświadczeń zawodowych.
•    Wspieranie działań informacyjnych, wykorzystanie nowych technologii oraz wzmocnienie powiązań między dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, zwłaszcza w ramach roku 2018 jako europejskiego roku dziedzictwa kulturowego.
•    Ogłoszenie 21 maja Europejskim dniem Natury 2000.
Dyrektywy dotyczące ochrony przyrody (dyrektywa ptasia (1979) i dyrektywa siedliskowa (1992)) stanowią podstawę unijnej polityki w dziedzinie różnorodności biologicznej. W ramach opracowanego przez Komisję programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) obie dyrektywy zostały poddane „ocenie adekwatności”, która zapewniła ogólną kontrolę ich przepisów pod kątem skuteczności i wydajności. W ocenę adekwatności zaangażowały się wszystkie zainteresowane strony. W zorganizowanych przez Komisję konsultacjach publicznych wzięła udział rekordowa liczba obywateli – aż 500 tys. osób wyraziło swoje poparcie dla wspomnianych dyrektyw.
Wnioski Komisji dotyczące oceny adekwatności dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej zostały opublikowane w dniu 16 grudnia 2016 r. Przeprowadzona ocena wykazała, że dyrektywy dotyczące ochrony przyrody spełniają swoje zadania. Osiągnięcie ich celów i pełne wykorzystanie potencjału będzie jednak zależeć od znaczącej poprawy ich wdrażania zarówno w zakresie skuteczności i efektywności, jak również działań partnerskich z różnymi grupami zainteresowanych stron w poszczególnych państwach członkowskich i na szczeblu całej UE.
W oparciu o wyniki oceny adekwatności przygotowano specjalny plan działania. Prace nad planem prowadził zespół składający się z 10 komisarzy i wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów Karla-Heinza Lambertza, którego zaangażowanie w projekt wynika z kluczowej roli, jaką samorząd terytorialny odgrywa we wdrażaniu wspomnianych dyrektyw.

 

 

brak nadchodzących wydarzeń.