Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego

 

Dzień później, Parlament przyjął nowelizację zasad ws. zamówień publicznych i koncesji, zapewniających lepsze wykorzystywanie pieniędzy podatników.

Obywatelstwo UE nie może być na sprzedaż – uznali eurodeputowani w środę, nawiązując do kontrowersyjnego mechanizmu oferowanego zagranicznym przedsiębiorcom przez Maltę.

W dwóch rezolucjach skupiających się na lepszym zabezpieczeniu socjalnym Europejczyków, wezwano do wyposażenia w odpowiednie środki krajowe organy inspekcji pracy oraz zapewnienie lepszej ochrony samozatrudnionym.

We wtorek, PE przegłosował także zakaz wykorzystywania trujących dla środowiska materiałów plastikowych. Do 2020 r. tam, gdzie tylko jest to możliwe, wyeliminowane mają być z użycia plastikowe reklamówki jednorazowego użytku.

Członkowie Parlamentu przedyskutowali w środę postępy Serbii i Kosowa na drodze do integracji z UE, oraz sytuację Islandii, której rząd sygnalizuje niechęć wobec dalszego zbliżenia się do europejskiej wspólnoty.

Podczas środowej debaty, w związku ze skandalem PRISM, posłowie wezwali Komisję Europejską do wstrzymania obowiązywania europejsko-amerykańskiego porozumienia ws. przetwarzania danych prywatnych, tzw. Safe Harbour.

Tylko hiszpańskie i portugalskie wino może być sprzedawane pod nazwą “Sangria” – ustalono, w ramach przyjętych we wtorek nowych zasad, dotyczących aromatyzowanych win.

Wizyta studyjna Sachsen-Anhalt - dobre praktyki z zakresu rewitalizacji i zrównoważonego rozwoju.

Termin: 24 - 27 czerwca 2024 r.