Unia Europejska turystyką stoi


„Stan zapatrywań Europejczyków na podróże, jaki wyłania się z ogłoszonych właśnie badań, wykazuje wyjątkowe osiągnięcia sektora turystycznego, który jest w dalszym ciągu lokomotywą gospodarczej odnowy Unii Europejskiej” – powiedział komentując badanie Eurostatu. „Opinie i upodobania odzwierciedlone w tym badaniu wskazują, że dotychczasowy prężny wzrost turystyki i odporność branży na wstrząsy gospodarcze utrzymają się w roku 2014” – dodał Tajani.

Zyski branży rosną

Zyski sektora turystycznego rosną od wielu lat, a spadki odnotowano jedynie po zamachach we wrześniu 2001 roku i w latach kryzysu finansowego 2008-2009. W raporcie Eurobarometru podkreśla się, że od 2010 roku każdy rok był rekordowy pod względem dochodów tej branży.

W zeszłym roku, 45 proc. wszystkich turystów, którzy zatrzymali się w unijnych hotelach i innych ośrodkach turystycznych stanowili obywatele innych państw Unii. Najwięcej cudzoziemców spędziło wakacje w Chorwacji (92 proc.), Grecji (79 proc.), Austrii (71 proc.) i na Litwie (70 proc.), a najmniej w Rumunii, gdzie – mimo relatywnie ciepłego morza - stanowili 18 proc.

Polska mało atrakcyjna?

W Polsce w zeszłym roku zagraniczni goście stanowili 20 proc. wszystkich turystów. Państwa UE najchętniej wybierane na wypoczynek, to od roku 2012 niezmiennie: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Austria. Niemal połowa Europejczyków (46 proc. ) chętnie spędza wczasy na plaży, więc  wybierają miejsca ze słońcem.

Mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Grecji i Włoch w największym stopniu pozostają w czasie wakacji w kraju – mają słońce i ciepłe morze u siebie - natomiast Luksemburczycy i Belgowie najczęściej z kraju wyjeżdżają. Z badania wynika też, że liczba wybierających się na wakacje niezależnie od czynników ekonomicznych jest zróżnicowana – od 10 proc. wśród Greków do 75 proc. Austriaków.

Badanie postaw Europejczyków wobec turystyki przeprowadzono w dniach 6-11 stycznia tego roku na próbie 31 122 badanych z różnych grup społecznych i demograficznych w 28 państwach członkowskich UE, w drodze wywiadów telefonicznych (na liniach stacjonarnych i komórkowych) prowadzonych w ich ojczystych językach. Badanie rozszerzono o siedem państw spoza Unii: Turcję, byłą jugosłowiańską republikę Macedonii, Islandię, Norwegię, Serbię, Czarnogórę i Izrael.
Źródło: EurActiv.pl

brak nadchodzących wydarzeń.