Zarejestruj się na Brukselskie Forum Ekonomiczne! Wydarzenie już 16 maja br. (27.03.24)

Już 16 maja dołącz do prelegentów wysokiego szczebla i uczestników z całego świata, aby omówić najgorętsze kwestie gospodarcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Skorzystaj z okazji, aby osobiście wziąć udział w wydarzeniu w Brukseli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dostępnych w przypadku uczestnictwa osobistego, zalecamy zarejestrowanie się już teraz, aby uniknąć rozczarowania!

Jeśli planujesz śledzić debatę online, możesz się zarejestrować, aby otrzymywać najświeższe i najważniejsze informacje na temat wydarzenia.

Więcej szczegółów na temat programu i prelegentów można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło

Brussels Economic Forum / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Komisja Europejska przyspiesza wsparcie dla regionów najbardziej dotkniętych przejściem na neutralność klimatyczną (21.03.24)

Każde państwo członkowskie otrzyma ponad 30% swojej krajowej alokacji w ramach FST na okres budżetowy 2021–2027, co umożliwi zwiększenie prefinansowania projektów FST w 96 terytoriach w całej UE.

Koncentrując się na transformacji ekologicznej, FST już przyczynia się do realizacji celów STEP. Teraz, dzięki temu zastrzykowi płynności, FST wzmocni swoje wsparcie dla nowych mocy produkcyjnych i projektów w strategicznych sektorach, takich jak technologie cyfrowe, innowacje w zakresie zaawansowanych technologii, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie. Możliwość wykorzystania tych funduszy do wspierania podmiotów sektora prywatnego w regionach o słabszych możliwościach finansowych pomoże również wzmocnić równe warunki działania na jednolitym rynku i zwiększyć spójność terytorialną.

FST już postępuje w terenie

FST przyczynia się do rozwoju inicjatyw związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym w regionie Północnego Savo w Finlandii, wspierając projekt mający na celu wytwarzanie nowych produktów niezawierających paliw kopalnych przy wykorzystaniu i komercjalizacji nowych materiałów pochodzenia biologicznego. Poprawi to lokalnie gospodarkę wodorową i rozszerzy działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie biogospodarki w regionie.

W Szwecji fundusze z FST wspierają badania nad elektrolizą w celu produkcji wodoru dla przemysłu stalowego. Pomoże to hrabstwu Norrbotten przejść na bardziej energetyczną, opłacalną i wolną od paliw kopalnych produkcję stali.

W Grecji FST finansuje modernizację infrastruktury cyfrowej Centrum Zielonych Danych i Superkomputerów w Macedonii Zachodniej, które jest jednym z największych publicznych operatorów technologii w kraju. Doprowadzi także do powstania nowych miejsc pracy i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z centrów danych, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby użytkowników inteligentnych systemów i technologii.

Źródło

Komisja Europejska / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Już wkrótce Międzynarodowe Targi Spożywcze Tavola dla profesjonalistów! (20.02.24)

W dniach 17, 18 i 19  marca 2024 r. w miejscowości Kortrijk (w Belgii) odbędą się międzynarodowe targi spożywcze TAVOLA.  Tavola to targi jak żadne inne. Od 1982 roku Tavola wyróżnia się specjalizacją w niszy żywności i napojów wysokiej jakości. Potężni liderzy rynku i rzemieślnicy oferują szeroki wybór wyśmienitych dań i smacznych produktów wysokiej jakości. Targi Tavola są za każdym razem ważnym wydarzeniem dla społeczności handlu detalicznego żywnością, sklepów specjalistycznych i organizacji cateringowych.

To ciekawe wydarzenia dla zagranicznych producentów żywności i napojów, aby zaprezentować  na belgijskim  rynku swoje wysokiej jakości produkty spożywcze. Jest to okazja dla  zagranicznych nabywców, aby odkryć  wykwintne potrawy dla smakoszy. Trzeba zaznaczyć, iż Belgia jest krajem często używanym przez zagranicznych producentów artykułów spożywczych jako rynek testowy do wprowadzenia tych produktów w Europie. Dzieje się tak dlatego, iż jest to mały kraj, w którym obecne są wszystkie kultury europejskiej i ponieważ Belgowie są gotowi zapłacić więcej za wysokiej jakości produkty.

Profil kupujących podczas tragów Tavola to zarówno hipermarkety, supermarkety, hurtownie zaopatrujące hotele, bary i restauracje, jak również kierownicy małych supermarketów i sklepów mało powierzchniowych. Profil targów obejmuje żywność i napoje oraz maszyny i wyposażenie dla przemysłu spożywczego. Wystawcy są z takich krajów jak Holandia, Francja, Wielka Brytania, Polska, Hiszpania, Kanada itp.

Tavola w liczbach

  • 475 wystawców w 2018 z dziewiętnastu krajów
  • 10 792 m2 powierzchni wystawowej
  • 17 495 wizytujących z 34 krajów
  • 4 wygranych w konkursie Tavola d’Or dla innowacji i jeden nagrodzony przez publiczność
  • Wspaniale wyniki w ankietach satysfakcji klienta
  • Organizacja co dwa lata od 1982 roku

Kiedy?

Niedziela 17 marca 2022: 10:00 – 19:00

Poniedziałek 18 marca 2022: 10:00 – 19:00

Wtorek 19 marca 2022 r .: 10: 00-18: 00

 Gdzie ?

Kortrijk XPO: położony przy autostradzie E17 Antwerpia-Gandawa-Kortrijk-Lille .  Jest bardzo łatwo dostępny i znajduje się : godzinę od Brukseli (80 km), 2 i pół godziny z Paryża, 2 i pół godziny z Amsterdamu, 3 godziny z Kolonii  (260 km).

Bilet parkingowy :7 Euro

Wstęp tylko dla profesjonalistów. Jeżeli wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej wstęp darmowy.

Aby uczestniczyć jako wystawca skontaktuj się z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza oraz Biuro Regionalne Województwa Kujawsko-Pomorskiego służą pomocą dla zainteresowanych przedsiębiorców z Województwa w kontaktach z organizatorami targów na miejscu.

Więcej informacji

www.tavola-xpo.be


 

Nowa funkcja Kohesio (09.02.24)

W interaktywnym archiwum UE zawierającym 1,9 mln projektów finansowanych przez UE wprowadza się nową funkcję, która umożliwia instytucjom zarządzającym uczynienie projektów łatwiejszymi do zrozumienia i dostępnymi. Kohesio na nowo definiuje zaangażowanie i wypełnia lukę pomiędzy funduszami UE i jej obywatelami.

Od momentu uruchomienia w 2022 r. Kohesio stale się rozwija, oferując nowe możliwości monitorowania, badania lub po prostu otrzymywania informacji o projektach wspieranych przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Interreg, Fundusz Spójności (FS) i Europejski Fundusz Społeczny (EFS). ). Kohesio, dysponujące już obszernym archiwum projektów z okresu programowania 2014–2020, pozostanie popularną platformą gromadzenia informacji na temat okresu 2021–2027, a także inicjatyw wspieranych w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Najnowsza aktualizacja dotyczy tego aspektu, gdyż wprowadzana jest „przestrzeń profesjonalna”. Jest to edytor tekstu umożliwiający władzom krajowym i regionalnym edytowanie i selekcjonowanie opisów i treści multimedialnych związanych z każdym projektem. Oprócz danych ilościowych związanych z projektem, Instytucje Zarządzające będą w stanie zapewnić jaśniejszy opis kontekstu projektu, oczekiwanych rezultatów i związanych z nim korzyści dla społeczności.

Ta aktualizacja, która rozpocznie się w połowie marca 2024 r., oprócz nowej porcji danych, obejmie także inny system wspomagany przez sztuczną inteligencję. System ten pomoże w katalogowaniu projektów, przyznając ocenę opisom projektów na podstawie ich rzetelności i czytelności. Celem jest zapewnienie większej widoczności projektów, które zawierają jasne i szczegółowe wyjaśnienia dotyczące ich celu i ambicji.

Zwiększ widoczność projektu dzięki Kohesio

Dzięki tej najnowszej funkcji instytucje zarządzające mają teraz potężne narzędzie umożliwiające zwiększenie widoczności swoich projektów. Dzięki bardziej dopracowanym opisom projektów wszelkiego rodzaju użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych, szczegółowych informacji, które wykraczają poza zwykłe statystyki. Ta innowacja pomoże instytucjom zarządzającym w wyjaśnianiu inicjatyw finansowanych przez UE, uchwycając istotę każdego projektu i jego wpływ na życie obywateli.

Źródło

European Commission / Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

Prezydencja Belgii w Unii Europejskiej – 1 stycznia – 30 czerwca (06.02.24)

1 stycznia 2024 Belgia przejęła rotacyjną prezydencję w UE i będzie jej przewodniczyć do 30 czerwca 2024 r., kiedy to przekaże ją Węgrom. Przez te pół roku kraj będzie przewodniczył Radzie Unii Europejskiej, budując współpracę i porozumienie pomiędzy państwami członkowskimi. Jest to już  trzynasta prezydencja Belgii.

Pomimo relatywnego optymizmu rząd belgijski przyznał, że UE stoi na rozdrożu, radząc sobie ze skutkami nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę, następstwami pandemii, kryzysem energetycznym, dezinformacją, ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi i wznowieniem konfliktu na Bliskim Wschodzie. Niektóre z tych wyzwań ujęte są w wybranym przez Belgię motcie „Chroń, wzmacniaj, przygotuj”.

Kierując się tym mottem, sześć priorytetów Belgii podczas jej prezydencji będzie polegać na promowaniu praworządności i demokracji; wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej; kontynuowania zielonej transformacji; wzmocnienia agendy społecznej; ochronie granic i ludzi; i promowaniu globalnej Europy.

Źródło: Biuro Regionalne WK-P w Brukseli


 

brak nadchodzących wydarzeń.