Polska z najbardziej zapylonym powietrzem w Unii Europejskiej

 Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znalazły się aż 33 polskie miasta. Na tej samej niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znalazło się też dziewięć miast bułgarskich (najbardziej zagrożony Dimitrovgrad zajmuje trzecie miejsce w UE), pięć czeskich (m.in. położone w pobliżu granicy z Polską czeski Cieszyn i Ostrawa) oraz trzy włoskie. Podstawą opracowania tego zestawienia była obecność w powietrzu pyłu zawieszonego PM o średnicy 2.5 mikrometrów, czyli 20-35 razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa. W ocenie tej organizacji, jest on bowiem zanieczyszczeniem atmosferycznym najbardziej szkodliwym dla ludzkiego zdrowia.
Na pierwszym miejscu zestawienia WHO znalazł się Żywiec. Co prawda ze swoimi 43 ug/m3 nie stanowi konkurencji dla najbardziej zanieczyszczonego miasta świata - Zabol w Iranie, które „szczyci się” bowiem 220 ug/m3- to jednak okazał się najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Tuż za Żywcem uplasowała się Pszczyna, a w czołówce znalazły się jeszcze Rybnik (4. miejsce), Wodzisław Śląski (5.), Opoczno (6.), Sucha Beskidzka (7.) i Godów (8.). W pierwszej "10" zmieściły się jeszcze trzy miasta bułgarskie (Dolny Woden, Montana i Warna). To bowiem właśnie polskie i bułgarskie miejscowości dominują na "europejskiej" liście Światowej Organizacji Zdrowia. Pierwsze miasto spoza Polski i Bułgarii, to położona w Lombardii włoska Soresina (24.).
Najbardziej zanieczyszczone powietrze pyłem 2.5 występuje jednak w Azji. Mimo że najgorzej na świecie pod tym względem mają mieszkańcy irańskiego Zabol, to wśród 30 najbardziej zagrożonych miast świata jest jeszcze tylko jedno miasto w tym kraju - Bosherh. Najwięcej, bo 14 zagrożonych jest miast indyjskich, sześć chińskich, trzy w Arabii Saudyjskiej, dwa w Pakistanie oraz po jednym w Kamerunie, Ugandzie i Bangladeszu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skraca średnią długość życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tego pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia, a także wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.

 

 

 

 

Sfinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu "Ekoinnowacje w inteligentnych miastach"

 

brak nadchodzących wydarzeń.