Przywódcy lokalni i regionalni domagają się ambitniejszych celów w dziedzinie gospodarowania odpadami

Europejski Komitet Regionów chce, żeby w przyszłych przepisach uwzględniono wyższe cele w zakresie ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów komunalnych, cele w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych na okres do 2030 r. oraz wiążące odrębne cele dotyczące ponownego wykorzystywania dla poszczególnych strumieni odpadów. Komitet Regionów apeluje, by w dyrektywach w sprawie odpadów wzmocniono rozszerzoną odpowiedzialność producenta, jednocześnie zapewniając konkurencyjność sektora. Potencjalny wpływ pakietu ustawodawczego dotyczącego odpadów jest znaczny. Dzięki niemu można by bowiem do roku 2030 stworzyć ponad 180 tys. bezpośrednich miejsc pracy i uniknąć emisji 443 mln ton gazów cieplarnianych.
Zgromadzenie przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE jasno określiło swoje stanowisko w kwestii poddawanych obecnie przeglądowi dyrektyw dotyczących odpadów. Liderzy lokalni wzywają Komisję, aby przywróciła cele w zakresie ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 70 %, zamiast 65 %, jak to Komisja przyjęła w pakiecie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, który przedstawiła w grudniu ubiegłego roku. Zgromadzenie ostatecznie poparło włączenie gorąco dyskutowanego kryterium „porównywalności pod względem ilości” do definicji odpadów komunalnych, jaką Komisja zaproponowała w pakiecie ustawodawczym.
Domenico Gambacorta (IT/EPL), przewodniczący prowincji Avellino i sprawozdawca przyjętej opinii, powiedział: „Wnioski Komisji zmieniające dyrektywy o odpadach w ramach nowego pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym oceniamy pozytywnie. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy, zwiększenia konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw, przyspieszenia rozwoju czystych technologii oraz zmniejszenia zależności Europy od importu surowców i energii. Z myślą o tym, by dalej zwiększyć uprawnienia władz lokalnych i regionalnych oraz osiągnąć kolejne postępy w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów i gospodarowania nimi, zalecam utworzenie podobnej do Porozumienia Burmistrzów struktury na rzecz gospodarowania odpadami, którą uważam za ambitny, lecz mimo wszystko osiągalny cel polityczny”. Porozumienie Burmistrzów zrzesza ponad 6 500 miast i regionów realizujących plany działania na rzecz energii zrównoważonej i ochrony klimatu.
Przywódcy lokalni i regionalni jednomyślnie stwierdzili, że trzeba pracować nad międzysektorowymi środkami zapobiegania powstawaniu odpadów, prowadząc kampanie informacyjne i programy edukacyjne. Zgromadzenie wnosi, by organy legislacyjne UE uwzględniły cel 10-procentowego ograniczenia odpadów komunalnych do roku 2025 – w porównaniu z poziomami z 2015 r. – oraz cel polegający na zmniejszeniu odpadów spożywczych o co najmniej 30 % do roku 2025 i 50 % do roku 2030. Komitet Regionów wzywa Komisję Europejską, by do 2020 r. dokonała przeglądu sytuacji w zakresie odpadów przemysłowych innych niż niebezpieczne, oceniając cele dotyczące przygotowywania do ponownego wykorzystania i recyklingu tego strumienia odpadów. Zgromadzenie przedstawicieli unijnych samorządów lokalnych i regionalnych ubolewa ponadto, że na 2030 r. nie przewidziano żadnych celów w zakresie ponownego wykorzystania i recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych, i apeluje do KE o rychłe określenie tych celów. Liderzy lokalni wnoszą także o ustalenie osobnych wiążących celów dla ponownego wykorzystania konkretnych strumieni odpadów, takich jak meble, tkaniny i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE). Nowe przepisy w dziedzinie odpadów mają zostać poddane pod głosowanie w listopadzie na forum Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego.
Przywódcy lokalni i regionalni wzywają również do wzmocnienia systemu zwiększonej odpowiedzialności producenta, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązków dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ich zbierania, a także wspierania inicjatyw w zakresie sprzątania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sfinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu "Ekoinnowacje w inteligentnych miastach"

 

brak nadchodzących wydarzeń.