Nagrody Natura 2000

W tegorocznej edycji konkursu o prestiżową Nagrodę Natura 2000 uhonorowanych zostało sześć wyjątkowych projektów środowiskowych realizowanych w różnych częściach Europy.
Natura 2000 to sieć ponad 27 tys. chronionych obszarów zajmujących 18% terytoriów lądowych Unii Europejskiej i ponad 5% obszarów morskich. Działalność sieci polega na współpracy ze społecznościami lokalnymi na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy.
Europejska Nagroda Natura 2000 (European Natura 2000 Award) jest inicjatywą, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu kluczowej roli, jaką odgrywa sieć Natura 2000 w zachowaniu różnorodności biologicznej w Europie. Głównym celem działań prowadzonych w obszarach Natura 2000 jest ochrona wartości przyrodniczych, jednakże podejmowane są również liczne inicjatywy mające na celu zapewnienie rozwoju społecznego i gospodarczego ludzi związanych z obszarami Natura 2000. Podniesienie świadomości obywateli Unii Europejskiej na temat sieci Natura 2000 jest sprawą pilną. Zgodnie z badaniami realizowanymi w 2013 r. przez Eurobarometr jedynie 27% respondentów słyszało o sieci Natura 2000, a tylko 11% wie czym ona jest. Z drugiej strony, Europejczycy mają zdecydowaną opinię na temat ochrony przyrody. Dziewięciu na dziesięciu obywateli Unii Europejskiej twierdzi, że utrata siedlisk przyrodniczych i wymieranie pewnych gatunków roślin i zwierząt jest poważnym problemem. Aż 97% respondentów zgadza się, że powstrzymanie zanikania siedlisk i gatunków jest naszym moralnym obowiązkiem.
W tegorocznej edycji konkursu nagroda w dziedzinie ochrony przyrody trafiła do brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz firmy wodociągowej United Utilities za działania na rzecz odtworzenia torfowisk w regionie Peak District w Anglii. Całe stulecia zanieczyszczania tych terenów doprowadziły do erozji torfu, ale lokalni ochotnicy starannie i cierpliwie dosadzali roślinność, aby poprawić jakość wody i stworzyć warunki dla zwiększenia liczebności populacji ptaków.
Zwycięzcą nagrody w dziedzinie komunikacji zostało innowacyjne łotewskie stowarzyszenie Filharmonia Przyrodnicza, łączące muzyków i naukowców przy organizacji bezpłatnych występów na obszarach Natura 2000, w trakcie których publiczności przekazywano również informacje o konkretnych siedliskach i gatunkach.
Nagrodę w dziedzinie godzenia interesów/poglądów otrzymał francusko-belgijski program na rzecz tworzenia zielonych korytarzy różnorodności biologicznej pod liniami przesyłowymi wysokiego napięcia. W ramach tej inicjatywy zastosowano ukierunkowane na przyrodę podejście do rozwiązywania problemów związanych z przesyłem elektryczności na obszarach zalesionych.
W kategorii korzyści społeczno-gospodarcze zwyciężyła koalicja organizacji współpracujących z rolnikami i małymi przedsiębiorstwami w bułgarskim rejonie pasma górskiego Stara Płanina – jednym z najbiedniejszych regionów UE. Celem tej współpracy jest pomoc we wprowadzaniu do obrotu lokalnych produktów i promowanie ekoturystyki. Wprowadzono również program „płatności za usługi ekosystemowe”, który zapewnia lokalnym firmom korzyści ekonomiczne za ochronę ważnych użytków zielonych i ekosystemów wodnych.
Greckie Towarzystwo Ornitologiczne (Birdlife Greece) wraz z ośmioma partnerami pracuje na rzecz ochrony zagrożonej gęsi małej wzdłuż całego eurazjatyckiego szlaku migracji tego gatunku. Za prawie dwukrotne zwiększenie populacji gęsi małej projekt otrzymał Nagrodę w dziedzinie współpracy transgranicznej oraz nawiązywania kontaktów.
W konkursie o Nagrodę Obywatelską Unii Europejskiej głos oddało ponad 37 tys. osób. Hiszpańska inicjatywa ochrony rysia iberyjskiego – najbardziej zagrożonego wyginięciem gatunku dzikiego kota – zyskała uwagę społeczeństwa, zdobywając prawie 6 tys. głosów.
Na ceremonii wręczenia nagród w Brukseli unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wyraził uznanie dla niezwykłych działań i nakładu pracy zdobywców nagród ukierunkowanych na ochronę dziedzictwa przyrodniczego Europy.

 

 

 

 

Sfinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu "Ekoinnowacje w inteligentnych miastach"

 

 

brak nadchodzących wydarzeń.