Komisja Europejska: czas na staż


Staż można odbywać we wszystkich dyrekcjach i służbach Komisji Europejskiej. Co ciekawe, niekoniecznie musi mieć on miejsce w Brukseli, może być to na przykład Przedstawicielstwo KE w Warszawie czy Wrocławiu, ale także wybrany, inny kraj Unii Europejskiej. Jednak w przypadku tych ostatnich, warto wiedzieć, że nie wszystkie Przedstawicielstwa w tym sanym czasie przyjmują stażystów. Może się zdarzyć, że ktoś jako preferowane miejsce odbycia stażu wskaże Pragę, a tymczasem staż w Pradze nie będzie w tym czasie możliwy.
Staże w Komisji Europejskiej cieszą się ogromną popularnością i to nie bez powodu. Wrażeniami z pracy w Komisji Europejskiej miałam okazję podzielić się z innymi stażystami podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w Brukseli pod koniec stażu. Wszyscy zgodziliśmy się, że to bez wątpienia świetne doświadczenie pod każdym względem, a te pięć miesięcy zleciało zdecydowanie za szybko! Polecam każdemu, kto nie tylko chce nauczyć się wielu nowych rzeczy, ale też przeżyć coś pozytywnego i wartościowego" – tak wspomina swój staż w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce Anna Kurpanik.

W ciągu roku odbywają się dwie edycje 5-miesięcznego stażu w Komisji Europejskiej: od października do lutego i od marca do końca lipca. W czasie stażu, otrzymuje się miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 1000 euro (netto).

W tej chwili trwa nabór na edycję jesienną, a więc zgłaszając się do 30 stycznia (do godz. 12), macie szanse dostać się na 5-miesięczny staż, zaczynający się od października 2015 roku.
Informacje na temat staży w KE i zgłoszenia na stronie: www.ec.europa.eu.

Procedura naboru jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się na stronie www.ec.europa.eu/stages/ i wypełnić formularz. Na tym etapie wystarczy, że podacie typowe w procesie rekrutacji informacje, takie jak ukończone studia, znajomość języków czy ewentualne zdobyte doświadczenie, trzeba też dołączyć krótką notkę motywacyjną, z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie "Ty" jesteś najlepszym kandydatem/kandydatką do odbycia stażu.

Wszystkie wnioski trafiają od razu do Komisji Europejskiej. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy wszystkie dane w formularzu zostały wypełnione. Kolejny etap polega na wybraniu spośród zwykle kilkunastu tysięcy zgłoszeń nie tylko z krajów należących do Unii Europejskiej, około 2800 kandydatów, którzy są proszeni o dosłanie certyfikatów, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających informacje podane wcześniej w formularzu.

Uwaga: nie należy wysyłać oryginalnych dokumentów. Wybrani kandydaci trafiają do tzw. niebieskiej księgi (blue book), a każdy z nich otrzymuje specjalny numer. To właśnie spośrod tych kandydatów poszczególne dyrekcje i służby Komisji Europejskiej wybierają około 600 osób, którym składane są oferty odbycia stażu na danym stanowisku.

To niepowtarzalne doświadczenie pracy w unijnej instytucji cieszy się opinią jednego z najlepszych programów stażowych na świecie. Warto jednak pamiętać, że staż nie oznacza automatycznie późniejszego zatrudnienia w Komisji Europejskiej. Każdy stażysta, podobnie jak inni chętni, musi przystąpić do konkursów na unijne stanowiska, organizowanych przez Unijny Urząd Doboru Kadr (EPSO). Wszystkie informacje o konkursach można znaleźć na stronie: www.europa.eu.

Warto zgłosić się na staż, ponieważ dobra organizacja, którą zapewnia Biuro Staży, pozwala na to, by stażysta mógł poczuć się częścią doświadczonego zespołu i wykonywać ciekawe i odpowiedzialne zadania. Jednocześnie, może się przekonać jakie są jego własne oczekiwania względem przyszłej pracy i przyszłego pracodawcy.

Zapraszamy na stronę www.ec.europa.eu i zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego!

Wizyta studyjna Green Week 2019 

Bruksela 14.05.19- 17.05.2019

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA.