Szósta edycja europejskiej nagrody dla miast - Access City Award 2016


W edycji 2016 uczestnicy otrzymają nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, inni zaś będą mogli liczyć na dwa nowe wyróżnienia:
•    Wyróżnienie w kategorii „dostęp do pracy” trafi do władz miast, które podejmą starania o to, aby publiczne służby ds. zatrudnienia oraz przedsiębiorstwa z sektora prywatnego zadbały o ułatwienie dostępu do pracy oraz informacji o zatrudnieniu osobom z niepełnosprawnością. Może to obejmować inicjatywy zwiększające szanse zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych poprzez ułatwienie dostępu w miejscach pracy lub w środkach komunikacji, dzięki którym osoby te będą w stanie pokonać każdy etap podróży z domu do miejsca pracy.
•    W ramach kategorii „inteligentne miasta o dużej dostępności” wyróżnieni zostaną ci uczestnicy konkursu, którzy w sposób inteligentny zapobiegną wykluczeniu społecznemu, w szczególności ułatwiając dostęp do technologii, interfejsów użytkownika oraz powiązanych usług dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie z podejściem „projekt z myślą o wszystkich”.
Cel konkursu
Nagroda stanowi część szerszych starań UE na rzecz budowania Europy bez barier. Poprawa dostępności pozwala także znieść wiele barier, z którymi na co dzień zmagają się ludzie z niepełnosprawnością, korzystający ze środków komunikacji, a także w zakresie zdobywania informacji czy samodzielnego życia.

Na terenie UE obecnie mieszka około 80 mln osób z niepełnosprawnością. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa europejskiego liczba ta będzie rosła. Coraz ważniejsze staje się więc zapewnienie wszystkim mieszkańcom UE warunków umożliwiających im niezależne i godne życie. Europejska nagroda za wysiłki w zakresie poprawy dostępności miast dla osób z niepełnosprawnością oraz starszych stanowi wyraz uznania dla miast szczególnie zaangażowanych w dążenie do realizacji tego celu.

Konkurs to również doskonała okazja dla władz miejskich do przeanalizowania zalet i wad ich aglomeracji w zakresie dostępności oraz do wprowadzenia ulepszeń w tym zakresie. Konkurs Access City Award jest okazją do przedstawienia szeregu inicjatyw i koncepcji: od zasad dotyczących łatwo dostępnych budynków mieszkalnych, przez place zabaw dla dzieci, miejsca pracy, aż po informacje o komunikacji publicznej; każdy aspekt życia w mieście jest ważny, gdy bierzemy pod uwagę zmieniającą się demografię.

Zgodnie z przyjętą przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych, dostępność jest jednym z filarów Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010–2020. Strategia ma na celu budowanie Europy bez barier, dostępnej dla wszystkich.
Jakie miasta zdobyły nagrodę w minionych latach?
W ubiegłej, piątej edycji, laureatem było miasto Borås (Szwecja). Helsinki(Finlandia) otrzymały nagrodę za drugie miejsce, zaś nagroda za trzecie została przyznana Lublanie(Słowenia). Logroño w Hiszpanii otrzymało specjalne wyróżnienie za swoje inicjatywy dostępowe w kategorii „Budynki i przestrzeń publiczna”, zaś Budapeszt (Węgry) został wyróżniony za prace w zakresie transportu. Arona w Hiszpanii oraz Luksemburg otrzymały specjalne wyróżnienie za obiekty użyteczności publicznej i usługi.

W czwartej edycji konkursu w 2014 r. zwyciężył Göteborg (Szwecja). Drugie miejsce zdobyło miasto Grenoble (Francja), trzecie miejsce zajął Poznań (Polska), zaś wyróżnienia otrzymały: Belfast (Wielka Brytania), Drezno (Niemcy) oraz Burgos i Málaga (Hiszpania).

Główną nagrodę w trzeciej edycji konkursu zdobył Berlin (Niemcy). Pozostałymi zwycięskimi miastami zostały Nantes (Francja) i Sztokholm (Szwecja), zaś wyróżnienia otrzymały: Pampeluna (Hiszpania) w kategorii budynków i przestrzeni publicznej, Gdynia (Polska) w kategorii transportu i powiązanej infrastruktury, Bilbao (Hiszpania) w kategorii technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym nowych technologii, oraz Tallaght (Irlandia) w kategorii obiektów użyteczności publicznej i usług publicznych.

W drugiej edycji zwyciężyło austriackie miasto Salzburg. Zdobywcami pozostałych trzech nagród zostały: Kraków (Polska), Marburg (Niemcy) oraz Santander (Hiszpania). Wyróżnienia otrzymały również: Terrassa (Hiszpania), Lublana (Słowenia), Ołomuniec (Czechy) i Grenoble (Francja).

W pierwszej edycji konkursu w 2010 r. zwycięskim miastem została Ávila w Hiszpanii. Wyłoniono również troje pozostałych finalistów: Barcelonę (Hiszpania), Kolonię (Niemcy) i Turku (Finlandia).
Gdzie można złożyć wniosek?
Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem internetu, wypełniając i przesyłając formularz zgłoszeniowy (w języku angielskim, francuskim lub niemieckim) najpóźniej do 10 września 2015 r. Informacje pomocnicze oraz regulamin uczestnictwa dostępne są we wszystkich językach urzędowych UE.
W jaki sposób wyłaniani są laureaci?
W oparciu o opracowane przez Komisję Europejską kryteria oceny jury w każdym kraju może wybrać co najwyżej trzy najbardziej zasłużone miasta. Krajowi kandydaci zostaną następnie oceniani przez jury na szczeblu europejskim.

brak nadchodzących wydarzeń.