Wdrożenie światowego porozumienia w sprawie klimatu

Dnia 29 czerwca Europejski Komitet Regionów zorganizował debatę na wysokim szczeblu w  sprawie sposobu wdrażania porozumienia paryskiego. Wyzwaniem jest przekształcenie zobowiązań klimatycznych w rentowne projekty. Europejski Bank Inwestycyjny umożliwia obecnie władzom lokalnym i regionalnym skorzystanie z pożyczek w wysokości 100 mld EUR na działania w dziedzinie klimatu.
Nadszedł czas, by tchnąć życie w porozumienie klimatyczne z Paryża, wdrażając wielopoziomowe sprawowanie rządów, ustanawiając mechanizmy szacujące, w jakim stopniu zrealizowano cele, a także opracowując dostosowane do potrzeb indywidualnych usługi finansowe w dziedzinie klimatu w celu poczynienia postępów. Te właśnie tematy były przedmiotem dyskusji przywódców lokalnych i regionalnych w Brukseli podczas debaty wysokiego szczebla w Europejskim Komitecie Regionów z udziałem posłów do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i władz Maroka. Światowy szczyt klimatyczny COP22, który odbędzie się w listopadzie w Marrakeszu, ma sprawić, że przyjęte w Paryżu porozumienie znajdzie się na etapie wdrażania.
Uczestnicy szczytu w Paryżu zgodzili się ograniczyć globalny wzrost średniej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2°C i śledzić postępy za pomocą skutecznego systemu przejrzystości i rozliczalności. Po raz pierwszy uznano rolę podmiotów niepaństwowych w walce z globalnym ociepleniem, zwłaszcza regionów i miast, które wprowadzają w życie około 70% decyzji dotyczących klimatu. Z myślą o kolejnym globalnym szczycie klimatycznym w Marrakeszu Europejski Komitet Regionów zachęca do udziału w debacie na temat tego, jak zobowiązania podjęte w Paryżu przekuć w konkretne wyniki na poziomie lokalnym. Gra toczy się o rolę miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianie klimatu, a także o potrzebne im dalsze wsparcie we wdrażaniu środków łagodzenia zmiany klimatu i dostosowywania się do niej na szczeblu lokalnym.
Przy wsparciu władz marokańskich Komitet Regionów zamierza zorganizować szczyt miast podczas COP22, by kontynuować dyskusję w sprawie wdrażania porozumienia klimatycznego z Paryża, umocnić wielopoziomowe sprawowanie rządów w dziedzinie klimatu, a także rozpropagować Porozumienie Burmistrzów w Maroku i innych krajach. Około trzydziestu członków KR-u zostało niedawno ambasadorami Porozumienia Burmistrzów, grupy lokalnych i regionalnych przywódców propagujących korzyści z przyłączenia się do Porozumienia, największej unijnej inicjatywy w dziedzinie energii i klimatu.

 

 

 

 

 

 Sfinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu "Ekoinnowacje w inteligentnych miastach"

 

brak nadchodzących wydarzeń.